Jdi na obsah Jdi na menu

Tříkrálová sbírka

Prvního ledna nového roku vyjdou mezi vás tříkráloví koledníčci, organizovaní do skupinek, které zpravidla představují tři koledníci v dětském věku v kostýmech tří králů a koordinátor – jejich zletilý doprovod.
 
„Děkujeme všem, kteří podarují naše koledníky a vzpomenou si tak na lidi osamělé, nemocné či ty, již se ocitli v různých potížích. Charita Česká republika, která v roce 2022 oslaví 100 let existence, tu pro potřebné bude vždy, a to i díky vaší velkorysosti, soucitu, ohleduplnosti a laskavosti,“ říká Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika.
 
Tříkrálová sbírka je též svátkem solidarity. Napomáhá mezigeneračnímu pocitu soudržnosti, umožňuje všem zúčastněným zažít pocit radosti a vzájemnosti, milého setkávání s obyvateli měst a obcí – a právě to je jejím nejdůležitějším posláním a nejsilnějším poselstvím. Pro koledníky i dárce představuje navíc unikátní příležitost začít nový rok dobrým skutkem. Skupinky koledníků budou vybaveny průkazem od pořádající Charity a zapečetěnou kasičkou s jejím logem. Vykoledované peníze pak pomohou statisícům lidí v nouzi – nemocným, lidem s handicapem, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším potřebným skupinám lidí, a to přímo v místech, kde sbírka probíhá. Koledníci pro ně získávají desítky milionů korun (v roce 2020 to bylo přes 130 milionů, v „covidovém“ roce 2021 pak 81,5 milionů, což považujeme za velký úspěch).
 
„Děti sbírku berou za svou a velice se těší – zvláště po loňské pauze, kdy osobně koledovat nebylo možné. Každá skupinka koledníků ví, proč koleduje a na jakou konkrétní věc se v jejím regionu vybrané peníze použijí,“ říká koordinátorka sbírky Gabriela Víšová.
 
Tato motivace je pro malé tři krále dalším hnacím motorem ve snaze vykoledovat co nejvíce. Charita Česká republika v nich vychovává nejen nové dobrovolníky, ale rovněž takto získává budoucí kolegy. Děti se totiž díky sbírce dozvědí, že jsou mezi námi lidé, kteří si sami pomoci nemohou, a učí se tak pomáhat potřebným. Do sbírky se s nadšením zapojují skauti, školy, různá profesní sdružení, hasiči a mnoho dalších.
 
Loni byla koleda ovlivněná pandemií a s ní souvisejícími opatřeními. Dobrovolníci proto nemohli vyrazit koledovat do ulic, institucí či firem. Organizátoři a koordinátoři sbírky se ale s touto výzvou dokázali poprat. Operativně nahradili koledníky statickými kasičkami umístěnými například v obchodech, mobilními kasičkami nebo natočenou online koledou.
 
Za dodržení všech hygienických opatření se začíná koledovat první den nového roku 2022. Půjde o převážně venkovní sbírku – tři králové tedy se svou koledou nebudou vstupovat do vašich domovů a zazpívají vám před dveřmi, na ulicích, náměstích či návsích. Pokud budou koledovat v institucích, domluví koordinátoři vše podle platných protipandemických opatření tak, aby se minimalizovala možnost přenosu viru.
 
Pro ty, kteří budou chtít přispět, zůstávají ponechány všechny osvědčené „covidové nástroje“ z letošní sbírky: možnost přispět do statických kasiček, které jednotlivé Charity rozmístí po úřadech, kostelích, firmách, obchodech, lékárnách a na dalších místech. Seznamy s jejich konkrétním umístěním budou dostupné na webových stránkách jednotlivých Charit.
 
Lidé mohou nadále darovat rovněž online. Pokud chcete podpořit konkrétní Charitu, máte možnost vybrat z uvedených variabilních symbolů ke sbírkovému účtu ten její. Dále bude možnost přispět prostřednictvím QR kódů a podobně. Zkouší se také další novinky, např. v brněnské diecézi se otestují platební terminály v mobilních telefonech.
 
Celou řadu praktických informací o Tříkrálové sbírce skýtají její webové stránky www.trikralovasbirka.cz, které například loni zaznamenaly během ledna 150 tisíc návštěvníků. Zde se též z příběhů potřebných dozvíte, jak jim vykoledované peníze z minulých ročníků pomohly, zjistíte i konkrétní plány na využití výtěžku sbírky v jednotlivých Charitách pro rok 2022.
 
Tříkrálovou sbírku, která potrvá od 1. do 16. ledna 2022, doprovodí zajímavé akce. Za všechny jmenujme oblíbený Tříkrálový koncert v neděli 9. ledna 2022 od 18 hodin, který bude živě vysílat ČT1. Tento koncert je poděkováním koledníkům, partnerům i všem dárcům a příznivcům sbírky. Koncertem budou diváky i posluchače provázet Martina Kociánová a Jan Čenský. Koncert přináší zábavu, živé hudební výstupy a také reportáže o tom, jak peníze z Tříkrálové sbírky pomáhají.
 
Novinkou ročníku 2022 budou moderátoři v zákulisí: o zábavu se postarají Michal Isteník a Jakub Uličník, herci z Městského divadla Brno. A účinkující? Potěší vás Tata Bojs, Petr Bende, Lenka Nová s Petrem Maláskem a Josefem Štěpánkem i dětští tanečníci ze souboru Ondrášek. Během koncertu můžete podpořit Tříkrálovou sbírku zasláním dárcovské DMS.
 
S ohledem na pandemickou situaci je bohužel nutné vyhnout se těm akcím, na kterých se v letech, kdy jsme ještě covid neznali, shromažďovalo velké množství lidí – ať již protagonistů, nebo diváků. Proto se například v Praze neuskuteční oblíbený Tříkrálový průvod. Pro naše koledníky je připraven seznam doporučení, jak postupovat při koledování, tak aby byla zachována všechna protipandemická opatření. Na jejich dodržování dohlédne vedoucí skupinky, který bude mít koledníky na starosti. Některé Charity umožní i preventivní testování koledníků. 
 
Jak do sbírky přispět?
 
Na Tříkrálovou sbírku lze přispět následujícími způsoby:
- navštíví vás nebo potkáte naše malé tři krále a přispějete do kasičky s logem Charity Česká republika,
- přispět můžete do statických kasiček, které naleznete na úřadech, v kostelech či obchodech,
- darovat lze prostřednictvím online koledy (do online kasičky můžete po skončení koledování přispívat po celý rok),
- můžete též poslat bezhotovostní dar složenkou nebo na sbírkový účet (číslo účtu 66008822/0800, VS 777),
- můžete zaslat dárcovskou SMS:
 
DMS KOLEDA 30 nebo DMS TRV KOLEDA 30
DMS KOLEDA 60 nebo DMS TRV KOLEDA 60
DMS KOLEDA 90 nebo DMS TRV KOLEDA 90
(více na www.darcovskasms.cz).

Zdroj: TZ Charita ČR