Jdi na obsah Jdi na menu
 


30. 8. 2019

Obecné informace o farnosti Libotenice

Římskokatolická farnost Libotenice se nachází v Litoměřické diecézi, ve stejnojmenném vikariátu. 

Do farnosti náležejí tyto obce: 

  • Libotenice
  • Hrobce 
  • Rohatce
  • Nučničky
  • Oleško

Nejstarší písemný doklad o lokalitě Libotenice pochází z roku 1226. Po bitvě na Bílé hoře se Libotenice staly filiální farností k Dolánkám. Matriky byly vedeny od roku 1738. V roce 1787 byla v Libotenicích zřízena fara. Ve stejném roce byla postavena také kaple sv. Isidora.

Farní kostel v Libotenicích je zasvěcen svaté Kateřině Alexandrijské, panně a mučednici (+ kolem r. 310, svátek 25. listopadu). Kostel má v dlouhodobě výpůjčce obec. Konají se v něm sezónní výstavy a jednou za rok je v něm sloužena mše svatá – poutní.

Uprostřed obce Libotenice je kaple svatého Isidora (+ asi 1130, svátek 15. května), která je v majetku obce. V říjnu 2019 by měla být zahájena oprava jejího zevnějšku. Dá-li Bůh, první mše svatá by se v ní mohla konat o letošních Vánocích. Potom v ní budou slouženy pravidelné bohoslužby.

 

Nučničky - kaple

V roce 1877 byla postavena nová kaple a dne 7. srpna 1887 byla zasvěcena sv. Anně. Stará kaplička musela být zbořena, neboť překážela budování silnice. Od roku 1887 se slavila pouť v Nučničkách v neděli, po svátku sv. Anny. Dříve se konala pouť první neděli v červenci.